Aktualności![]() ![]() Wysokie kryteria jakościowe i higieniczne, ale tylko dla unijnych jaj.
Unijni producenci jaj są w niekorzystnej sytuacji handlowej, ponieważ wobec importu jaj z krajów trzecich restrykcyjne unijne wymagania nie będą w pełni egzekwowane. Obowiązujący wzór świadectwa zdrowia dla jaj konsumpcyjnych, nie zawiera żadnej klauzuli w zakresie ochrony zwierząt. Oznacza to, że spełnienie warunków dobrostanu zwierząt w przypadku przywozu jaj konsumpcyjnych z krajów trzecich nie jest wymagane.
Krajowa Izba od października 2012 r. czyni starania w resorcie rolnictwa i w Głównym Inspektoracie Weterynarii o zwiększenie ochrony unijnego rynku, mając na uwadze systematycznie pogarszającą się ekonomiczną sytuację sektora jaj. Przywóz nieoznakowanych jaj z krajów trzecich, niespełniających warunków produkcji równoważnych z unijnymi wymaganiami weterynaryjnymi, może nieść zagrożenie dla konsumentów w UE. Kraje trzecie mają niższe koszty produkcji jaj, bo nie mają obowiązku stosowania „wyśrubowanych” unijnych wymagań weterynaryjnych i higienicznych, w szczególności:
Producenci czekają na odpowiedź Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie postulowanego uszczelnienia unijnego rynku przed przywozem jaj z niezatwierdzonych zakładów w krajach trzecich oraz egzekwowania znakowania jaj na skorupie. Dotychczasowe odpowiedzi i wyjaśnienia udzielone przez resort rolnictwa nie rozstrzygają jednoznacznie czy jest taki obowiązek.
|
