top

Aktualności

Jaja mają leczniczą moc - potwierdził to program badawczy „OVOCURA”


Uczeni dowiedli, że  „Nie ma w przyrodzie drugiego tak doskonałego surowca spożywczego.”  Gazeta Wyborcza (12 grudnia 2012 r.) opublikowała artykuł: „Cudowna moc jaj”. Redaktor Aneta Augustyn  - autorka artykułu rozmawia z prof. Tadeuszem Trziszką  o wynikach 4 letnich badań w ramach programu badawczego: „Ovocura”, czyli „ Innowacyjne technologie produkcji biopreparatów  na bazie nowej generacji jaj”  to wart 25 mln zł projekt współfinansowany przez Unię Europejską . Prace prowadziło kilka zespołów naukowych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Współpracowali z nimi uczeni z Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN.” -
http://www.ovocura.up.wroc.pl/.

„Żadnemu zespołowi na świecie nie udało się uzyskać tyle z poczciwego jajka, ile nam – zapewnia prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, pomysłodawca i szef projektu OVOCURA. Ovo, czyli jajo, cura – leczenie.”

„We Wrocławskim Parku Technologicznym powstała linia technologiczna, gdzie pozyskano z jaj biologicznie aktywne substancje do zastosowań w profilaktyce i terapii chorób cywilizacyjnych. Uczeni wyizolowali z jaj substancje hamujące rozwój chorób neurodegradacyjnych.  Z  żółtka pozyskano także superlecytynę . Masa  fosfolipidowa wyglądająca  jak pomarańczowy smar  zawiera kwasy omega – 3, które chronią serce, wspomagają leczenie depresji, poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego. Z białka udało się z kolei wyizolować cystatynę. Badania na hodowlach komórek pokazały, że hamuje ona rozwój niektórych nowotworów, m.in. piersi, mięsaka, czerniaka.”  

Pełen tekst artykułu „Cudowna moc  jaj” jest dostępny w pliku poniżej.

O programie OVOCURA „Gazeta Wyborcza” już rozmawiała z Prof. Trziszką przed Wielkanocą 2012',   po jego  powrocie z kongresu w Kanadzie i podsumowała tę rozmowę entuzjastycznym tytułem:  „ Jedzcie jaja! Na śniadanie, na obiad, na kolację.” (6.04.2012 r.)

Polecamy także artykuły na stronie Krajowej Izby:
- Program badawczy „Ovocura” w wolnym tłumaczeniu oznacza „jajo lecznictwo” (9.10.2012 r.)  -
http://www.kipdip.org.pl/article/id/760
- Światowe badania naukowe – nowe informacje o wartości odżywczej jaj. (8.10.2012 r.) -
http://www.kipdip.org.pl/article/id/758

Załączone pliki:

  1. art. "Cudowna moc jaj" - Gazeta Wyborcza, 12.12.2012 r.
powrót