top

Aktualności

Coraz większy udział drobiu w rynku mięsa . Drobiarstwo przesądza o popycie na pasze.


Dziennik „Rzeczpospolita”, powołując się na szacunki  Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERIGŻ) dotyczące spadku spożycia wieprzowiny, nazwał to zjawisko  w tytule artykułu „Rewolucją na rynku mięsa. Spożycie wieprzowiny jest najniższe od 1997 roku. Schab i karkówka przegrywają z drobiem.” (15.11. 2013 r. autorka red. Beata Drewnowska).

„Średnio 36 kilogramów wieprzowiny zje w 2013 r. Polak, o ponad trzy kilogramy mniej niż przed rokiem – szacuje Instytut ERiGŻ. – Spożycie wieprzowiny będzie w tym roku jednym z najniższych od czasu transformacji – mówi „Rz” Krystyna  Świetlik z IERIGŻ.  Ostatnio mniej niż 36 kg mięsa wieprzowego statystyczny  mieszkaniec  naszego kraju zjadł w 1997 r. (….) Wieprzowina traci udziały w rynku na rzecz drobiu. IERiGŻ podaje , że w połowie tego roku tuszka kurczaka kosztowała 7,8 zł za kg.  W tym samym czasie za schab i żeberka trzeba było zapłacić ok. 15 zł. – W sytuacji kryzysowej decydującym kryterium dla większości konsumentów  jest cena . Gdy mają do wyboru droższą wieprzowinę i  tańszy drób, to wybierają właśnie mięso drobiowe – wyjaśnia Świetlik.( …)
W tym roku statystyczny mieszkaniec naszego kraju zje 27 kg drobiu. 0 3 proc. więcej niż w 2012 r. Jeszcze w 1990 roku zjadał niespełna 8 kg tego mięsa. – Spożycie drobiu w Polsce jest już wyższe od średniej unijnej – mówi Krystyna Świetlik.( … )  W 2014 r. spożycie drobiu znów pójdzie w górę. Tym razem o 0,5 kg.

Analitycy rynku pasz z IERIGŻ podkreślają, że:  Rozwijająca się produkcja drobiu przesądza  o popycie na pasze przemysłowe (Agroserwis Nr 21-22/2013 komentarz pt.: „Powinny potanieć pasze przemysłowe.”)

„W  2013 r. utrzymuje się wzrost pasz przemysłowych, który jest uwarunkowany  rosnącym zapotrzebowaniem na pasze w produkcji brojlerów i powolną odbudową produkcji jaj. W ubiegłym roku o blisko 10 % wzrosła produkcja pasz przemysłowych dla drobiu. W 2013 r. produkcja pasz przemysłowych może wynieść ok. 8,70 mln ton i być pond 3% wyższa niż w 2012 r. Podobne tempo wzrostu produkcji pasz może mieć miejsce w 2014 r.  gdyż powinna utrzymać się tegoroczna  dynamika produkcji mięsa drobiowego.” 
 
Źródło: Dziennik Rzeczpospolita, Agroserwis.

powrót