top

Światowy dzień jaja w Polsce

Światowy Dzień Jaja 2017 - 13 październikaŚwiatowy Dzień Jaja to promocja spożywania jaj, organizowana od 1996 roku, zawsze w drugi piątek października. W promocję zaangażowani są producenci jaj i przetworów z jaj, organizacje branżowe oraz firmy zajmujące się pakowaniem i dystrybucją jaj.

Pomysłodawcą i koordynatorem tych obchodów jest Międzynarodowa Komisja ds. Jaj (IEC – International Egg Commission,
www.internationalegg.com).
IEC napisała w tym roku na swojej stronie internetowej :
Światowy Dzień Jaja to niepowtarzalna okazja do promowania jaj.
Każdego roku coraz więcej krajów prowadzi działania aby zainteresować media jajami, dotrzeć w ten sposób do konsumentów i  zachęcić ich do zwiększenia spożycia jaj.
 
Międzynarodowa Komisja ds. Jaj opracowała listę 12 powodów, dla których warto spożywać jaja: http://www.kipdip.org.pl/kat/id/21 .

W promocji jaj eksponowane są naturalne zalety tych produktów, „nie ma bowiem w przyrodzie drugiego, bardziej doskonałego surowca  spożywczego niż jaja”  (źródło: „Jajczarstwo” autor: prof. Tadeusz Trziszka, Wydawnictwo WAR, 2000 r.)


Jaja to niezwykła żywność: niedroga, trwała, znakomicie opakowana przez naturę i wielofunkcyjna, używana w najbardziej wyśmienitych przepisach, prosta w gotowaniu.
Jajka są najprostszym kompletnym pokarmem, niezwykle pożywnym i tak uniwersalnym, że można z nich przyrządzać zarówno szybkie posiłki, jak i wykwintne dania.

Opinia Michela Roux, jednego z najlepszych szefów kuchni, autora książki „Jajka” (Wydawnictwo Bellona, 2007 r.):
„Poważam jajka za ich unikalne właściwości, ujawniające się we wszystkich formach przyrządzania. Moim zdaniem jajka są niedoceniane, zawsze w cieniu drogich, luksusowych składników. Pomyślałem zatem, że czas napisać książkę o tym niezwykle delikatnym i wartościowym pokarmie, żeby oddać mu należny hołd”.

Hasła światowych kampanii promocji spożycia jaj i opinie ekspertów: 

- Jaja dla życia
„Jaja są doskonałym surowcem żywnościowym, zawierającym wszystkie niezbędne substancje do rozwoju młodego organizmu.”
„Jaja surowcem do produkcji cennych bioaktywnych substancji”.

(źródło: „Innowacyjne technologie produkcji biopreparatów  na bazie nowej generacji jaj” – art. na temat programu badawczego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu).

- Jaja podstawowym składnikiem wielu potraw

Jaja można gotować w skorupkach i koszulkach, smażyć, piec, używać do najbardziej wykwintnych potraw, a także najprostszych w przyrządzaniu, takich jak: omlety, naleśniki, makarony, kluski, sałatki, ciasta, bezy i musy.  


- Jaja to najprostsza, właściwie zbilansowana żywność

"Uniwersalny charakter jaj ułatwia włączenie ich do codziennej diety, a ponieważ są one jedną z najtańszej żywności  i zawierają najwyższej jakości białko, które można  powszechnie kupić, to wspaniała wiadomość zarówno dla fanatyków zdrowia i portfela.”

(źródło:  „Egg-cellent new website for fitness fans” ( 25.08.2011 r. ) – art. na stronie internetowej  British Lion Egg -  http://www.britegg.co.uk/press_releases/view/355)

- Każda pora dnia jest dobra na spożywanie jaj
Jaja na śniadanie

W kampanii  „Polacyodwagi”,  prowadzonej przez Gazetę Wyborczą, jaja zostały uznane jako podstawowy składnik wzorcowego dietetycznego śniadania:
„ Przykładem zdrowego śniadania jest zestaw składający się z jaj, owocu i miseczki musli z mlekiem/jogurtem”. 


Jaja na lunch
Dietetycy polecają na lunch jaja zamiast niezdrowych przekąsek:
 „Autorzy badań doszli do wniosku, że konsumpcja jaj podczas lunchu ma większy wpływ na uczucie sytości  niż inne zazwyczaj spożywane posiłki, oparte na węglowodanach.
Jaja o tej porze dnia mogą stanowić składnik diety korzystnie wpływający na kontrolę masy ciała.”

„Dr Carrie Ruxton, niezależny ekspert i dietetyk ds. zwalczania otyłości, powiedziała, że  wyniki tych badań  są dobrą wiadomością dla dbających o linię.
Wcześniejsze badania wykazały, że jedzenie jaj na śniadanie zwiększa uczucie sytości  oraz pomaga w utracie masy ciała, jednak większość ludzi nie ma czasu  na przyrządzanie śniadania na ciepło. Teraz zauważono, że jedzenie jaj w porze lunchu, ma podobny wpływ na kontrolę apetytu.”

(Źródło: WorldPoultry.Net na podst. British Lion Eggs  (10.05.2011 r.) -
http://www.britegg.co.uk/) 

- Jajo to ekonomiczny produkt żywnościowy. Kupowanie jaj jest przyjazne dla budżetu rodzinnego
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zwraca uwagę na bardzo korzystne relacje cen detalicznych jaj w stosunku do innych podstawowych artykułów żywnościowych. Za cenę  kilograma twarogu tłustego w 2010 r. można było kupić 28,33 jaj. Zamiast kilograma sera „Gouda” , można było nabyć aż 38,02 jaj, a zamiennikiem kilograma schabu wieprzowego z kością było 29,98 jaj.
(źródło: „Konsumpcja jaj w 2010 r. na tle lat wcześniejszych i jej uwarunkowania”, autor:  Krystyna Świetlik, Polskie Drobiarstwo Nr 9/2011). 

Powstał nawet neologizm "eggconomist" oraz hasło: "Jedz lepiej, wydawaj mniej"


- Jaja są fitness

Anita Bean, zarejestrowany dietetyk specjalizujący się w żywieniu sportowców, powiedziała, że:
„Jaja stanowią żywność  zawierającą białko o wysokiej jakości biologicznej, które można powszechnie kupić, a jest niezbędne do odbudowy i regeneracji mięśni podczas wysiłku fizycznego. Eksperci udzielający porad żywieniowych sportowcom, stwierdzili, że 10-20 g białka to optymalna ilość tego składnika potrzebnego do regeneracji po treningu, którą można znaleźć w prostych potrawach, takich jak omlet z dwóch jaj.”

„Miłośnicy sportu mogą mieć  coraz więcej korzyści za mniejsze pieniądze,  z naturalnych produktów spożywczych zawierających białko, takie jak jaja.”

(źródło: „Egg-cellent new website for fitness fans” ( 25.08.2011 r. ) – art. na stronie internetowej  British Lion Egg - http://www.britegg.co.uk/press_releases/view/355 ).


„Jaja zasłużyły na świetne notowania w mediach” - (31.03.2011r.) -
http://www.kipdip.org.pl/article/id/578
Strony internetowe promujące walory zdrowotne i odżywcze jaj:
http://www.thinkegg.com
http://www.britegg.co.uk
http://www.eggsforaction.com/
http://www.eggrecipes.co.uk/mealsinminutes/
http://www.crackingeggs.co.uk/
 -
http://www.healthyegg.co.uk  
http://www.incredibleegg.org
-  http://www.aeb.org
-  http://www.internationalegg.com
http://www.tojasfesztival.hu